Mundial 2018: Nuda, karne i Stanislav Cherchesov. ROSJA GRA DALEJ!!! La Furia Roja dołącza do Argentyny i Portugalii!

Andres Iniesta

Kolejne spotkanie 1/8 finału mistrzostw świata rozgrywanych na rosyjskich boiskach pomiędzy Hiszpanią i Rosją musiały rozstrzygnąć rzuty karne. Hiszpanie przegrywają z gospodarzami turnieju 3:4 w karnych i odpadają z dalszej rywalizacji. Rzutu karnego nie trafił Koke i Iago Aspas.

Szczelna, gęsta i ambitna obrona Rosjan nie pozwalała Hiszpanom na stworzenie jakiejkolwiek groźnej sytuacji pod bramką Igora Akinfeeva. Brutalny faul Zhirkova na Nacho, który wbił mu nogę w udo. Hiszpan zwija się z bólu, ale gra dalej. Rzut wolny w wykonaniu Marco Asensio wprost pod bramkę, gdzie Sergey Ignashevich został przypadkowo uderzony piłką, która wpadła do bramki. SAMOBÓJ! HISZPANIA NA PROWADZENIU! David de Gea zdecydowanie może się dziś nudzić. Stały fragmenty gry dla Rosjan – dośrodkowuje Samedov, ale to wykonanie pozostawia wiele do życzenia.

Czas płynie a gra Rosjan nie ulega poprawie. Zdecydowanie więcej dzieje się na rosyjskiej połowie. Hiszpanie postawili dziś na wysoki pressing. W końcu!!! W 36. minucie spotkania coś się zadziało, Rosjanie skonstruowali jakąś ciekawszą akcję. Na strzał z dystansu zdecydował się Golovin, jednak uderza obok bramki. Ależ pech Gerarda Pique! Zawodnik działając w obronie dotknął piłki ręką. Mamy karnego, który pewnie wykonał Artiom Dzyuba. MAMY 1:1! Arbiter kończy pierwszą połowę, szykują się emocje!

Stanislav Cherchesov nie czeka i w miejsce Zhirkova wprowadza Wladimira Granata. Hiszpania podrażniona, Hiszpania zaczyna ostro. Piłka odbita od Jordiego Alby szczęśliwie w rękach Akinfeeva. Obie drużyny za wszelką cenę szukały tego gola, który przybliżyłby ich do awansu. Odrobinę niedokładności wkradło się do gry podopiecznych Fernando Hierro. A rosyjski szkoleniowiec postanowił wprowadzić Cherysheva w miejsce Aleksandra Samedova, a Fiodor Smolov zmienia Artioma Dzyubę.

Zmienia również Hierro – bezproduktywnego dziś Davida Silvę zastąpił weteran Andres Iniesta, a w miejsce Nacho pojawił się Daniel Carvajal. Gra toczyła się dość monotonnie w ostatniej fazie spotkania – Hiszpanie skrupulatnie i cierpliwie budowali akcje, a Rosjanie asekuracyjnie wybijali piłkę. Ostatni zmiana w reprezentacji Hiszpanii – chodzi Diego Costa, wchodzi Iago Aspas. Ależ próba Iniesty! Hiszpan zdecydował się na strzał z dystansu, szczęśliwie odbija Akinfeev, dobija Aspas, jednak obok bramki. Ależ rajd Smolova i Golovina, ale niestety jeden z nich na spalonym. Mecz nudny, mecz bez emocji… Kujpers kończy. CZAS NA DOGRYWKĘ!

Pierwsza akcja w dogrywce – Aspas podaje do Carvajala, jednak ten niecelnie obok bramki. Rosjanie zaczęli dość defensywnie cały czas broniąc swojej bramki i nie wychodząc na połowę przeciwnika. Dodatkowa zmiana u gospodarzy – w miejsce Kuzyayeva wszedł Erokhin. Asensio zdecydował się na strzał sprzed pola karnego, ale uderza prosto w ręce Akinfeeva. W miejsce Marco Asensio wbiegł Rodrigo Moreno. Może on coś zmieni? Jego wejście wiele wniosło do gry Hiszpanów – Rodrigo w indywidualnej akcji strzela, ale broni bramkarz, dobija Carvajal, ale niecelnie. Zaczęło padać. Czy pogoda też się załamała nad poziomem tego meczu? Moreno strzela, broni bramkarz. BĘDĄ KARNE!!!

Karne to loteria. Choć David de Gea był bliski obronienia kilku trafień, Igor Akinfeev obronił aż dwa strzały: Koke oraz Aspasa. Przed turniejem każdy ich skreślał, a oni powalczą w ćwierćfinale z wygranym z pary Chorwacja – Dania. Choć Rosjanie byli dziś znacznie gorsi, zwyciężyli i chwała im za to. Podopieczni Fernando Hierro zmarnowali trzeci turniej z rzędu. Kończy się pewna epoka w hiszpańskim footballu.

• Źródło: własne