ZIO: Bezkonkurencyjna Japonka na dystansie 500 metrów! Świetny debiut Kai Ziomek!

Kaja Ziomek

Rywalizacja łyżwiarek szybkich na dystansie 500 metrów przebiegła bez żadnych niespodzianek. Tak jak wcześniej przewidywano tak się stało i złoty medal olimpijski zdobyła Japonka Nao Kodaira. Srebrny medal wywalczyła Koreanka San-Hwa Lee, zaś na najniższym stopniu podium stanęła Czeszka Karolina Erbanowa.

Podczas dzisiejszej rywalizacji swój olimpijski debiut zanotowała polska panczenistka – Kaja Ziomek. 22-latka wystartowała w czwartej parze z mistrzynią olimpijską na dystansie 1000 metrów – Jorien ter Mors. Holenderka była znacznie szybsza od biało-czerwonej zawodniczki, jednak Polka może być zadowolona ze swojego bardzo dobrego przejazdu.

Ziomek pokonała trasę w czasie 39,26 sekundy, czyli o 0,12 sekundy gorzej od swojej ,,życiówki”, który jest jednocześnie rekordem Polski w kategorii juniorek. Dodatkowo cieszyć może fakt, że Kaja Ziomek z bardzo dobrej perspektywy pokazała się nie na zawodach Pucharu Świata, ale podczas igrzysk olimpijskich zajmując dziś 25. miejsce.

Aby próbować walczyć o medale trzeba było osiągnąć czas poniżej 37,5 sekundy. Bardzo bliska tego była Austriaczka Vanessa Herzog, jednak mistrzyni Europy ostatecznie przegrała z trzecią dziś Karoliną Erbanową. Czeszka do drugiej dziś Koreanki straciła zaledwie 0,01 sekundy.

Pierwsze miejsce nikogo nie zaskoczyło. Japonka od początku sezonu dominuje we wszystkich zawodach Pucharu Świata, na których się tylko pojawia. Nao Kodaira dziś również była bezkonkurencyjna. Bieg z czasem 36,94 sekundy zapewnił jej nie tyko olimpijski medal, ale również pobiła rekord olimpijski.

• Źródło: własne