ZIO: Chinki wciąż bez złota w skokach akrobatycznych. Triumf Hanny Huskowej.

Hanna Huskowa

Medale w narciarskich skokach akrobatycznych zostały rozdane. Mistrzynią olimpijską została Białorusinka Hanna Huskowa, która okazała się dziś najlepsza. Srebrny medal wywalczyła Chinka Xin Zhang, zaś brązowy krążek przypadł dziś dla Koreanki Fanyu Kong.

Oczywiście nie mogło być inaczej, gdyż jak na Pjongczang przystało, dzisiejsze zawody rozgrywane były w bardzo trudnych warunkach. Starty kolejnych po sobie zawodniczek opóźniały się z powodu silnych podmuchów uniemożliwiających rywalizację. W finałowym ostatnim przejeździe zaledwie Huskowa i Zhang były w stanie ustać swoje skoki. Białorusinka zdobyła 96,14 punktów, zaś Chinka otrzymała 95,52 punkty. Kong wystarczyło zaledwie 70,14 punktów, gdyż pozostałe zawodniczki nie utrzymały swoich skoków. W tych warunkach to nie było takie łatwe, jednak w ostateczności Koreanka sprostała zadaniu.

,,W skokach, które dziś wykonywałam chodziło o spokój i cierpliwość. Ważnym czynnikiem był tutaj wiatr.” – mówiła po starcie mistrzyni olimpijska – Hanna Huskowa, która dziś była nie do pokonania. Dzięki swojej cierpliwości i chłodnej głowie nie dała się pokonać trudnym warunkom.

Białoruś w skokach akrobatycznych powiększyła dziś swój dorobek o drugie olimpijskie złoto. Mistrzyni olimpijska sprzed czterech lat z Soczi Ałła Cuper w ostatnim przejeździe zaliczyła upadek zajmując 4. miejsce. Trzecia reprezentanta Białorusi nie zdołała zakwalifikować się do finałowej rywalizacji.

,,Miałyśmy bardzo ambitny plan, by zdobyć złoto, srebro i brąz dla Białorusi. Tak się nie stało, ale jestem z nas bardzo dumna, każda z nas zrobiła co mogła.” – dodała przeszczęśliwa dziś Huskowa. Choć plan się nie powiódł, Białorusinki mogą być zadowolone ze swoich rezultatów.

Wymieniana przed startem główna faworytka do olimpijskiego złota – Chinka Xu Mengtao nie zakwalifikowała się do ostatniej rundy rywalizacji. Reprezentantki Chin od 1994 roku mają już na swoim koncie aż 7 medali olimpijskich w skokach akrobatycznych, jednak wśród nich nie ma żadnego złota.

• Źródło: własne/sport.tvp.pl(wypowiedzi)