Znany sekret Marit Bjoergen

Marit
foto: Getty images

Norwescy naukowcy w końcu poznali sekret sukcesów Marit Bjoergen. Właśnie został opublikowany raport norweskich naukowców.

Naukowcy z Uniwersytetu Nord w Bodo i Uniwersytetu Nauki i Technologii w Trondheim uważnie przyjrzeli się treningom Marit Bjoergen, które same w sobie są imponujące. Wszystkie badania były przeprowadzone we współpracy z Norweski Komitetem Olimpijskim. Stwierdzono,iż w przeciągu 15-stu lat treningów w okresie 2000-2015 nastąpił wzrost objętości treningowej o ponad 80%.

W początkach swojej kariery zawodniczej Marit trenowała 522 h rocznie, a już kilka lat później (okres 2013 – 2014) jednostka roczna wyniosła aż 940. Według uczonych, to ważny wzrost intensywności zajęć, który przełożył się na ilość odniesionych sukcesów na arenie międzynarodowej. W czasie, gdy Bjoergen odnosiła największe sukcesy, jej treningi były oparte o trening siłowy, głównie ćwiczenia stabilizujące i siłownia. Zwiększyła ona również jednostki treningowe z 51h na 90h.

Tylko w sezonie 2015/16 efektywność  treningów zmalała, lecz to było spowodowane ciążą zawodniczki. Po urodzeniu dziecka Marit nie była w najwyższej formie, ale to nie stanęło jej na przeszkodzie w zdobyciu czterech złotych medali mistrzostw świata.

Im więcej treningów, szczególnie na niskiej intensywności, tym wyższy poziom narciarza. – podsumowali uczeni

Share Button

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*