Podsumowanie alpejskiego Pucharu Świata pań!

Warning: Illegal string offset 'filter' in /home/platne/serwer14838/public_html/wp-includes/taxonomy.php on line 1489

W zeszły weekend dobiegła końca rywalizacja Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Finałowe zawody odbyły się w amerykańskim Aspen, gdzie rywalizowano w zjeździe, supergigancie, slalomie, slalomie gigancie oraz w drużynowym równoległym slalomie gigancie. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2016/2017 zwyciężyła Amerykanka Mikaela Shiffrin, drugie miejsce zajęła Słowenka Ilka Stuhec, natomiast na trzeciej lokacie sklasyfikowana została Włoszka Sofia Goggia.

W amerykańskim Aspen w zeszły weekend odbyły się finałowe zawody, które zakończyły jubileuszowy, pięćdziesiąty Puchar Świata w narciarstwie alpejskim.

Podczas finałowych zawodów rywalizowano w pięciu konkurencjach: w zjeździe, supergigancie, slalomie, slalomie gigancie oraz w drużynowym równoległym slalomie gigancie.

W zjeździe zwyciężyła Ilka Stuhec, przed Lindsey Vonn oraz Sofią Goggią. W supergigancie najlepsza okazała się Tina Weirather, drugie miejsce zajęła Ilka Stuhec, natomiast trzecie Federica Brignone. W slalomie bezkonkurencyjna była Petra Vlhova, która odniosła zwycięstwo nad Mikaela Shiffrin oraz Fridą Hansdotter. W slalomie gigancie natomiast byliśmy świadkami włoskiego podium, zwycięstwo odniosła Federica Brignone, drugie miejsce zajęła Sofia Goggia, natomiast trzecią pozycję zajęła Marta Bassino.

W drużynowym slalomie gigancie równoległym zwyciężyła drużyna Szwecji; w składzie Frida Hansdotter, Emelie Wikström, Mattias Hargin, Andre Myhrer, przed reprezentacją Niemiec: Lena Durr, Marina Wallner, Stefan Luitz, Linus Strasser oraz drużyną z Francji: Adeline Baud Mugnier, Coralie Frasse Sombet, Jean-Baptiste Grange, Julien Lizeroux.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2016/2017 z dorobkiem 1643. punktów triumfowała Mikaela Shiffrin. Na drugiej pozycji, ze stratą 318. punktów uplasowała się Ilka Stuhec, natomiast na trzecie miejsce zajęła Sofia Goggia (1197. pkt). Tuż za podium klasyfikacji generalnej znalazła się Lara Gut (1023. pkt). Piąte miejsce zajęła Federica Brignone (895. pkt), natomiast szósta była Tessa Worley (870. pkt). Kolejne pozycje zajęły: siódmą Tina Weirather (857. pkt), ósmą Wendy Holdener (692. punktów), dziewiątą Viktoria Rebensburg (651. pkt). Czołowa dziesiątkę Pucharu Świata zamknęła Petra Vlhova (589. pkt).

W poszczególnych klasyfikacjach triumfowały:

zjazd – Ilka Stuhec (Słowenia)

supergigant – Tina Weirather (Liechtenstein)

slalom gigant – Tessa Worley (Francja)

slalom – Mikaela Shiffrin (Stany Zjednoczone)

superkombinacja – Ilka Stuhec (Słowenia)

Dla Ilki Stuhec zwycięstwa w klasyfikacji  zjazdu, jak i superkombinacji są pierwszymi w jej karierze. Na dodatek 26-letnia narciarka została pierwszą w historii reprezentantką Słowenii, która wywalczyła Małą Kryształową Kulę w zjeździe. W swojej dotychczasowej karierze po raz pierwszy Małą Kryształową Kulę zdobyły również Tina Weirather z Liechtensteinu (klasyfikacja supergiganta), jak i Francuzka Tessa Worley (klasyfikacja slalomu giganta). Mikaela Shiffrin natomiast po raz czwarty w swojej karierze odniosła triumf w klasyfikacji slalomu, natomiast w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zwyciężyła po raz pierwszy. Tym samym Shiffrin stała się piątą reprezentantką Stanów Zjednoczonych, która wywalczyła Kryształową Kulę, wcześniej triumfowali Phil Mahre, Tamara McKinney, Bode Miller oraz Lindsey Vonn.

Statystyki podiów i zwycięstw w sezonie 2016/2017:

Mikaela Shiffrin (Stany Zjednoczone) – 14 razy na podium – 11 zwycięstw;

Ilka Stuhec (Słowenia) – 13 razy na podium – 7 zwycięstw;

Sofia Goggia (Włochy) – 13 razy na podium – 2 zwycięstwa;

Lara Gut (Szwajcaria) – 9 razy na podium – 5 zwycięstw;

Federica Brignone (Włochy) – 6 razy na podium – 3 zwycięstwa;

Tessa Worley (Francja) – 7 razy na podium – 3 zwycięstwa.

Warto dodać iż Ilka Stuhec, jak i Sofia Goggia po raz pierwszy w karierze stanęły na podium pucharowych zawodów, jak i po raz pierwszy odniosły zwycięstwa.