Złoto dla Chinek!

Reprezentantki Chin wywalczyły złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Drużyna z Kraju Środka pokonała w finale Serbki w stosunku 3:1.

Reprezentantki Chin rozkręcały się w Rio z meczu na mecz. Fazę grupową zakończyły na czwartym miejscu przegrywając aż 3 z 5 rozegranych spotkań, w tym z Serbkami w stosunku 0:3. W ćwierćfinale niespodziewanie wyeliminowały faworyzowane Brazylijki, które w fazie grupowej nie przegrały nawet seta. Drużyna z Azji po emocjonującym meczu wygrała w stosunku 3:2. W półfinale reprezentantki Chin pokonały Holenderki, z którymi również przegrały w grupie.

Pierwszy set finałowego meczu przebiegał pod dyktando Serbek. Drużyna z Europy postanowiła wykorzystać szansę na zdobycie olimpijskiego złota i pewnie wygrała pierwszą odsłonę 25:19. W drugiej partii inicjatywę przejęła drużyna z Azji. Pewnie grające w bloku i ataku Chinki zdecydowanie zwyciężyły w stosunku 25:17. Dwie kolejne odsłony były wyrównane, w końcowych momentach więcej „zimnej krwi” zachowały Chinki. Serbki popełniały błędy w przyjęciu i ataku, nie mogły przebić się przez blok Azjatek i ostatecznie przegrały kolejno do 22 i 23. Srebrny medal olimpijski jest największym osiągnięciem serbskiej kobiecej siatkówki.

Brązowy medal wywalczyły Amerykanki, które pokonały Holenderki w stosunku 3;1.